In English
Logo patafizyki

Warsztat Semiotyki Patafizycznej

Dzisiejsza data patafizyczna:

Komiksy

aktualizacja: 17 Kałdulii 145 E.P.

Pocztówki z Semiosfery

Garść komiksów o perypetiach wszelakich w świecie znaku wizualnego.

aktualizacja: 23 Grówna 145 E.P.

Wielkie pojedynki semiotyczne

Komiksy ukazujące epizody epickiej walki pomiędzy Ferdynandem de Saussurem a Karolem S. Peircem (z gościnnym udziałem innych person).

aktualizacja: 19 Trepa 141 E.P.

Czarny kot w ciemnym pokoju

Komiksy o czarnym kocie w ciemnym pokoju. Po prostu.

Progymnasmata patamioticae

ostatnia aktualizacja: 13 Trepa 145 E.P.

Krótkie progymnasmata patamioticae

…między innymi patafizyczne chreie i ekphrasis.

ekphrasis, 7 Fallusa 145 E.P.

Stwory/Stroje

Szpitalna gablota więzi przerażające owadopodobne stwory utkane z ciemności, strachu i wojskowego odzieży przeciwchemicznej.

kataskeuē, 22 Czerpiacha 145 E.P.

Symulakrum Bożego Narodzenia

W czasie Świąt Bożego Narodzenia poświęćmy chwilę na zadumę nad tym, jak erozja duchowego wymiaru tego święta sprawiła, że stało się ono symulakrum opisywanym przez Jeana Baudrillarda.

kataskeuē, 7 Szkarłady 144 E.P.

„Hardware” jako manifest praw robotów

Film „Hardware” w reżyserii Richarda Stanleya był już odczytywany na wiele sposobów, mało jednak mówi się o jego prawdziwym znaczeniu. A jest to przecież radykalny manifest polityczny dotyczący praw robotów i sztucznej inteligencji.

ēthopoeia, 20 Kałdulii 144 E.P.

Sprawa nr 1020394: Jan Twardowski przeciwko Mefistofelesowi

Dokumentacja w sprawie Jan Twardowski przeciwko Mefistofelesowi, skierowanej do XIV Kolegium ds. Zażaleń, Wydział Cyrografów, Siódmy Krąg Piekła, w której istotną rolę odgrywają teorie odniesienia Gottloba Fregego i Saula Kripkego.

thesis, 14 Szkarłady 143 E.P.

Heidegger i pralka wirnikowa

Wybór pralki, której używamy podczas prania na głębokie konsekwencje etyczne i egzystencjalne. Filozofia Martina Heideggera pozwala nam dostrzec wyższość pralek wirnikowych nad automatycznymi.

ekphrasis, 9 Szkarłady 143 E.P.

EN57, czyli kibelek w roztelepanej elektriczce

Do elektrycznego zespoły trakcyjnego EN57, czyli bodaj najpopularniejszego polskiego pociągu w powojennej historii Polski, przyczepiła się wyjątkowo brzydka nazwa — kibel. A istnieją przecież znacznie bardziej estetyczne nazwy-zamienniki.

thesis, 18 Kałdulii 141 E.P.

Alfred Korzybski, czyli podróże palcem po mapie

Czy Alfred Korzybski udałby się w podróż palcem po mapie? Wątpliwe. Nie oznacza to jednak, że taka podróż nie może być ciekawa, ba, a nawet ciekawsza niż tradycyjna.

ēthopoeia, 7 Fallusa 141 E.P.

Psy i szczury jako znaki czasu. Dyalog patafizyczny

Sofrotatos Armeńczyk i Brat Amfibiusz prowadzą dyalog o semiotyce szczurów i psów, punk rocku, a także o zmianach cywilizacyjnych w zachodnim świecie.

ēthopoeia, 9 Grówna 141 E.P.

O zakresie znaku. Dyalog między Sofrotatosem Armeńczykiem a Bratem Amfibiuszem

Sofrotatos Armeńczyk i Brat Amfibiusz rozmawiają o różnych możliwych znaczeniach kaczki. Przyznać należy, że Sofrotatos znacznie lepiej czuje bluesa semiotyki patafizycznej, ale Amfibiusz robi wszystko, co w jego mocy.

kataskeuē, 16 Pachołka 141 E.P.

Życie owadów jako patafora

Życie owadów Wiktora Pielewina to patafora życia w posowieckiej Rosji. Ktokolwiek twierdzi, że książka jest jakąś tam nudną metaforą lub alegorią… na pewno nie jest patafizykiem.

ekphrasis, 10 Klinamena 141 E.P.

Patonimia

Patonimia jest dla metonimii tym, czym patafora jest dla metafory. Patafora rozbudowuje postrzegane podobieństwa będące podstawą metafory i tworzy przy ich pomocy nowe konteksty; patonimia rozbudowuje postrzegane relacje styczności będące podstawą metonimii, tworząc w ten sposób nowe zaskakujące powiązania.